"Tutaj dowiesz się 'Jak rozliczyć PIT programem komputerowym"!" Rozlicz PIT programem - to nigdy jeszcze nie było tak proste!

Odpłatny pokój w domku letniskowym a rozliczenie roczne 2014

  • Jeżeli masz domek letniskowy i wynajmujesz pokoje turystom, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, jak powinny zostać opodatkowane twoje zyski z wynajmu.
  • Wynajmowanie pokojów lub całych domków letniskowych jest biznesem kapryśnym – gdyż wiele zależy od pogody, mody na wyjazdy w konkretne miejsca i przede wszystkim od ilości turystów odwiedzających miejscowość, w której znajdują się posiadane przez ciebie nieruchomości.
  • Niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobisz w danym miesiącu – choć wiadomo, że najbardziej dochodowy czas, to wakacje i ferie zimowe – musisz się z nich rozliczyć z Urzędem Skarbowym i wykazać je w swoich zeznaniach pity 2014.
  • Opodatkowanie tego typu wynajmu jest kwestią problematyczną, ponieważ istnieje wiele możliwości opodatkowania wynajmu pokoi w zależności od tego, jaki charakter ma taka działalność. Ze względu na ilość możliwości rozliczania z fiskusem, polecamy skorzystanie z PITy 2014 Programu, który znacznie ułatwia wypełnianie wszystkich deklaracji podatkowych.
  • Jako podatnik wynajmujący pokoje w domku letniskowym, masz prawo wyboru opodatkowania według skali, a jeśli najem rozliczasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, możesz skorzystać z opodatkowania liniowego. Ponadto, masz także możliwość rozliczyć przychody z najmu ryczałtem, ale tylko wtedy, gdy wynajem wykonywany będzie prywatnie, a nie w ramach działalności gospodarczej. Co ważne, jako przedsiębiorca masz prawo z jednej strony prowadzić działalność gospodarczą, a z drugiej – już prywatnie – opodatkowywać wynajmowanie pokoi ryczałtem. Obie działalności wymagają jednak wykazania w zeznaniach pity 2014.
  • zdjęcie domek letniskowy

Jeżeli łączna liczba pokoi w domku letniskowym nie przekracza 12, masz prawo rozliczać się w formie karty podatkowej. Wystarczy w takiej sytuacji złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o wydanie decyzji ustalającej stawkę podatku. Stawka taka określana jest na dany rok podatkowy i ma charakter stały, bez względu na wysokość twoich przychodów z wynajmu. Stawka ta zależy od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzisz swoją działalność. Pamiętaj jednak, że kartowicze również wypełniają rozliczenie roczne 2014.

Jednakże istnieje w tym temacie jeden rodzaj działalności, który podlega zwolnieniu z podatku w rozliczeniu rocznym 2014. Są to mianowicie dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Zatem jeżeli w swoim gospodarstwie agroturystycznym wynajmujesz łódki, pola namiotowe itd., to taka działalność nie jest objęta zwolnieniem. Wówczas takie przychody musisz wykazać w rozliczeniu rocznym 2014 i odprowadzić od nich należny podatek.

zdjęcie domek letniskowy 3

Możesz również opłacać podatek na zasadach ogólnych. Będzie to wspomniany już podatek liniowy (19%) albo tzw. skala podatkowa. Zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania, czyli o wydatki związane z prowadzeniem twojego domku letniskowego. Jeżeli zdecydujesz się na tę formę opodatkowania, masz jednak obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wspomniany już PITy 2014 program, może okazać się dla ciebie najprostszym rozwiązaniem – bo ilość przepisów związanych z wynajmem jest naprawdę duża. Pity 2014 Program pomaga wypełnić poszczególne rubryki w deklaracjach, podświetla błędy oraz przypomina o wypełnieniu pól, które pominęliśmy. Jeżeli jako właściciel domków letniskowych ponosisz wiele wydatków związanych z ich utrzymaniem i remontamim ucieszy cię zapewne wiadomość, że pity 2014 program, mimo iż posiada tak wiele zaawansowanych funkcji jest całkowicie darmowy, a wypełnianie deklaracji z jego pomocą potrwa nie więcej, niż kilka minut.

Tagi wpisu o rozliczaniu dochodów za wynajem pokoi w domku letniskowym.

kobieta na zdjęciu
"Uruchomiłam na komputerze Program PIT i rozliczyłam moje dochody - z wynajmowaniem domku letniskowego w PIT też sobie poradziłem."

"Ten program PIT nie dość że darmowy, to jeszcze podpowiada jak rozliczyć dochody za wynajem pokoi w domku letniskowym - POLECAM"

Tagi: wynajem pokojów na wakacje w rozliczeniu rocznym 2014, zeznania pity 2014 dla wynajmujących pokoje turystom, rozliczenie wynajmu domków w PITy 2014 Programie, podatki od wynajmowania pokojów w PITy 2014 Programie, rozliczenie roczne 2014 właściciela domków letniskowych, zysk z wynajmowania pokojów w zeznaniach pity 2014, PITy 2014 Program, rozliczenie roczne 2014, zeznania pity 2014

Polityka Prywatności