"Tutaj dowiesz się 'Jak rozliczyć PIT programem komputerowym"!" Rozlicz PIT programem - to nigdy jeszcze nie było tak proste!

Darowizna na kult religijny jako ulga podatkowa

 • Dochód przed opodatkowaniem można pomniejszyć o darowiznę na cele kultu religijnego. Należy jednak pamiętać, iż darowizna na cele kultu religijne należy do ulg podlegających limitowaniu i sumuje się z pozostałymi ulgami.
 • Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b) podatnik może obniżyć wysokość dochodu o wartość darowizn przekazanych na cele kultu religijnego. Musi jednak pamiętać, iż tego typu ulga podlega odliczeniu limitowanemu. Oznacza to, iż darowizna na kult religijny sumuje się np. z ulgą na krew oraz darowiznami na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego i nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika (a w przypadku ryczałtowców - przychodu).
 • zdjęcie kościoła
  zdjęcie kościoła 3

Cele kultu religijnego - kłopoty z definicją

Warto w tym miejscu zasygnalizować problemy, które mogą się pojawić podczas rozliczania omawianej ulgi. Otóż ustawodawca nigdzie nie sprecyzował, co kryje się pod pojęciem „cele kultu religijnego”. Dlatego też, jeśli mamy wątpliwości, a mimo wszystko chcielibyśmy skorzystać z odliczenia, sięgnijmy do indywidualnych interpretacji wydanych przez Izby Skarbowe lub poprośmy o opinię przedstawiciela fiskusa.

W praktyce - za darowiznę na cele kultu religijnego uważa się:

 • kwoty przekazywane na budowę lub remont kościoła (a także plebanii),
 • zakup środków liturgicznych lub wyposażenia świątyni.

W ramach tej ulgi można również odliczyć datki przekazane na rzecz Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego. Jak jednak wynika z orzecznictwa izb skarbowych, darowizną nie są już dobrowolne opłaty wręczane księdzu za posługę kapłańską (np. za ślub, chrzest czy pogrzeb). Nie można również w ramach ulgi na cele religijne rozliczyć wpłaty np. na wybudowanie przed kościołem parkingu lub na budowę pomnika papieża (aczkolwiek sfinansowanie budowy pomnika św. Antoniego jest już według fiskusa całkowicie dopuszczalne).

Jak rozliczyć ulgę?

  Fiskus tylko wtedy nie zakwestionuje nam ulgi, jeśli dopełnimy następujących formalności:
 • dokonamy wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (darowizna nie może więc zostać przyjęta w formie gotówkowej),
 • otrzymamy od obdarowanego sprawozdanie, w którym zostanie określone, na co otrzymane środki zostały spożytkowane (brak takiego pisma może spowodować, iż będziemy musieli sporządzić korektę zeznania podatkowego).
Przypomnijmy, iż na sporządzenie sprawozdania - obdarowany ma aż dwa lata.

Tagi wpisu o odliczaniu w PIT darowizny na kościół

mężczyzna na zdjęciu
"Rozliczyłam darowiznę na kościół w programie do rozliczeń PIT - całkiem łatwo poszło."

"Program podpowiedział gdzie mogę uwzględnić darowiznę na kościół - nie musiałem sam szukać odpowiedniego pola w formularzu PIT."

Tagi: darowizna na kult religijny, darowizna na cele kultu religijnego, udokumentowanie darowizny na rzecz kultu religijnego, darowizna na cele religijne a limit odliczeń, kto może odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego w pit 2014?

Polityka Prywatności